הערך השיקומי של רכישת מתנות ערכותי

ראיון עם הגר אלוש, סמנכ"ל שיקום ב"קבוצת שכולו טוב"

מה הפעילות במסגרת קבוצת "שכולו טוב" מעניקה למתמודדים כערך שיקומי?

הפעילות של המיזמים התעסוקתיים בקבוצה היא בעצם אמצעי המאפשר לרכוש מחדש או לפתח מיומנויות רלוונטיות לעולם העבודה כחלק מתהליך של שיקום תעסוקתי.

הגדרת  השיקום על פי 'חוק שיקום נכה נפש בקהילה, התש"ס 2000': "תהליך המכוון במסגרת הקהילה לפיתוח היכולות והמיומנויות של נכה הנפש, כדי להבטיח לו דרגה מרבית אפשרית של עצמאות תפקודית ואיכות חיים, והמלווה במעקב רפואי, לרבות כל אחד מאלה: (1) מימוש זכויותיו של נכה הנפש בתחום הדיור, התעסוקה, הלימודים וההכשרה המקצועית; (2) הכשרה לפיתוח מיומנויות חברתיות וניצול שעות הפנאי של נכה הנפש".

החלמה (Recovery) בבריאות הנפש מוגדרת כתהליך אישי וייחודי לכל אדם, הכולל שינוי עמדות, ערכים, רגשות, מטרות, מיומנויות ותפקידים, באמצעותו בונה האדם מחדש גשרים לעצמו, לחברתו ולקהילתו, תוך התמודדות עם תוצאות הסטיגמה הקיימת סביבו.

קבוצת "שכולו טוב" מעניקה שרות  שיקומי שאדם יכול לבחור להשתמש בו כחלק מתהליך ההחלמה שלו. בתהליך זה האדם המתמודד עם מגבלה פסיכיאטרית בונה מחדש את הזהות שלו והקשר לקהילה, כאשר במקרה זה מדברים בעיקר על בניית זהות תעסוקתית.

התעסוקה ב"שכולו טוב" מעניקה אפשרות לגיבוש של "זהות תעסוקתית חיובית"- אדם רואה עצמו כבעל כישורים, בעל ערך לחברה, מישהו שיש לו חשיבות וחיוניות למערכת שבתוכה הוא פועל.

Shekulo.Tov-07

* מהו הערך השיקומי בקשר שבין העולם המסחרי עסקי לעולם השיקומי? או מהי המשמעות של רכישת המוצרים של "שכולו טוב" עבור המתמודדים עם מגבלה פסיכיאטרית?

בכדי שתיבנה זהות תעסוקתית חיובית, צריכה להיות הכרה בערך הדברים שאני עושה, בחברה שהיא מעבר למעגל הקרוב שלי. העובדה שאנשים שאין להם קשר אלי מכירים בשווי של מה שעשיתי, ובוחרים להשקיע בזה את הסמל שמעניק ערך לדברים בעולם המערבי- הכסף, מעניקה לי את האישור לכך  שיש ערך ומשמעות לעשיה שלי.

כך שההקשר בין עולם השיקום לעולם המסחרי הוא מובהק, וכאשר העשייה מתוגמלת זה מעניק ממד חיצוני לאישור. את האישור החיצוני המסוים הזה ניתן לקבל אך ורק באמצעות תעסוקה. לא מדובר אך ורק על קבלת תשלום, אלא על העובדה שהמוצרים נמכרים במקומות אליהם מגיעים אנשים באופן קבוע ורגיל, ולא באופן מיוחד. למשל, רכישה בדוכנים שנמצאים בקניונים ברחבי הארץ מעניק לעשייה מספקת חוויה של נורמטיביות וסטנדרטיזציה.

יותר מזה, העובדה שמתמודדים לא רק מייצרים את המוצרים במפעלים, אלא גם עוסקים במכירה ונמצאים באינטראקציה עם אנשים, או מתפעלים את כל מנגנוני הארגון מאחורי,  מעניקה קשת יותר שלמה ורחבה של אפשרויות תעסוקה המגוונות ורכישת מיומנויות הרלוונטיות לשוק העבודה, המתאפשרות באמצעות כך שאנשים רוכשים את המוצרים הללו במיטב כספם.

רכישה זו של "תפקיד משמעותי" בחברה היא רבת חשיבות גם עבור האדם וגם עבור החברה. התפקיד של החברה הוא בהענקת המשמעות לתפקיד שהאדם מבצע. החברה מספקת את המשמעות ובכך גם פועלת להפחתת הסטיגמה על מגבלה פסיכיאטרית הקיימת בקרבה.

מפעלים-יוצרים-אור-2

על פי הספרות המקצועית, ישנם 4 מרכיבים עיקריים שדרושים לאדם בתהליך ההחלמה שלו:

1. תקווה – אמונה בכך שבעתיד משהו טוב יקרה. האפשרות להתפתחות, האפשרות של האדם להרגיש שהוא יכול להתקדם ושמותר לו לחלום על עתיד טוב יותר, מאפשרות חוויה חיובית יותר בהווה והרבה יותר מוטיבציה ואופטימיות בחיים עצמם.

2. פיתוח זהות חיובית – הסתכלות האדם על עצמו כחיוני ובעל מסוגלות. החברה מסייעת בכך כאשר היא מעניקה לאדם אישור חברתי על העשייה והפעילות שלו, ומכירה בו כיצרני ונחוץ כחלק מהמארג החברתי.

3. משמעות – תחושת האדם כי העשייה והתוצר שלו משמעותית לו ולחברה. יש משמעות לתוצר הסופי –אנשים מעריכים את המוצר ומוכנים לשלם עבורו.

4. אחריות –ברגע שהמוצר שלי זה משהו שנמכר, זה דורש ממני להקפיד על איכות, עמידה בתקנים, ביעדים, יעילות ויצרנות, וכל אלה גורמים לאדם להתקדם יותר ויותר אל עבר לקיחת אחריות על החיים שלו.

כך שבשורה התחתונה, הקשר בין עולם השיקום לעולם העסקי הוא הכרחי וקריטי בכדי שתהליך השיקום יקדם את תהליך ההחלמה בצורה עמוקה, משמעותית ואמיתית.
זו גם הסיבה שאנחנו כקבוצה לא מקבלים תרומות כלל, אלא שמים דגש על יצרנות, מסחר ואיכות.